4 Mart 2011 Cuma

desolett doğum kontrol hapı

Desolett Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Aşağıda belirtilen durumlarda hastanın devamlı izlenmesi gerekir. Bu nedenle eğer aşağıda belirtilen durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Desolett’i kullanırken devamlı olarak kontrollerinizi yaptırınız:

*
Ağırlaşma ya da tekrarlama ortaya çıkabileceğinden, gizli ya da belirgin kalp yetersizliği, böbrek işlev bozukluğu, hipertansiyon (yüksek tansiyon), epilepsi (sara), migren ya da özgeçmişte bu sayılan rahatsızlıkların varlığı;
*
Orak hücreli hemoglobin anormalliklerine bağlı kan hastalığı;
*
Östrojene (dişi cinsiyet hormonu) duyarlı jinekolojik hastalıklar, örneğin rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu olarak tanımlanan endometriozis rahatsızlığı östrojen tedavisi sırasında ağırlaşabilir.

Damar içinde oluşan pıhtının kopup, akciğerlerle ilgili kan ya da lenf damarlarını tıkama riski taşımasıyla karakterize herhangi bir hastalık durumu belirtisinde ilacı kullanmaya son veriniz.

Sigara içenlerde damarlarla ilgili hastalıkların riski artar. Bu risk yaşa bağlı olarak daha da artar. Ayrıca bu risk, muhtemelen, az da olsa östrojen içeren doğum kontrol haplarını kullananlarda kullanmayanlara nazaran daha fazladır. Bu nedenle eğer 35 yaşın üzerindeyseniz ve Desolett’i kullanmak istiyorsanız sigarayı bırakmanız önerilir. (Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Östrojen (dişi cinsiyet hormonu) içeren ilaçları kullanan hastalarda, derin toplardamarlarda pıhtı oluşma riski büyük cerrahi girişimlerde ya da uzun süreli hareketsizlikte geçici olarak artabilir. Desolett da östrojen içeren bir ilaç olduğu için bu hususa dikkat ediniz.

Ağır varis mevcudiyetinde östrojen içeren ilaçarın (Desolett de östrojen içermektedir) faydaları, muhtemel riskleri gözönünde tutularak değerlendirilmelidir. Eğer ağır varisiniz varsa hekiminize bu durumu bildiriniz.

Eğer karaciğer fonksiyon testleriniz normal değilse tedaviye son veriniz.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, çok seyrek olarak karaciğer hücreleri ile ilgili iyi huylu tümör görüldüğü bildirilmiştir. Tümör, karında bir kitle biçiminde ve/veya kısa süre içinde gelişen ağrı belirtileriyle ortaya çıkabilir. Eğer kendinizde karın ağrısı ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer hücreleri ile ilgili kanayan bir tümör olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda östrojen ve/veya progestagen içeren ilaç (Desolett her ikisini de içerir) kullanımı sırasında seyrek olarak kloazma belirebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanırken güneş ışınlarından kaçınınız.

( *Kloazma: Yüzde kahverengi yama şeklinde ortaya çıkan değişik büyüklükteki renk değişiklikleri. )

Desolett kullanımı sırasında seyrek olarak depresyon belirebilir. Bu olaya triptofan metabolizması bozukluğu eşlik ederse, hekiminize de danışarak B-6 vitamini almanız tedavi edici olabilir.

Desolett’i uzun süreli kullanmanız halinde periyodik olarak tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Doğum kontrol haplarını uzun süreli kullanmanız halinde yılda bir defa vajinal ‘’smear’’i içine alan jinekolojik bir kontrolden geçiniz.

Desolett önerildiği gibi alınırsa gebelik oluşumunu önleyici etkisi çok yüksektir. Bununla beraber aşağıdaki hallerde doğum kontrol haplarının güvenilirliği azalır:

*
Tabletlerin önerilen biçimde alınamaması, örneğin bir ya da daha fazla tablet alımının unutulması;
*
Tablet alımını izleyen 4 saat içinde ishal ve/veya kusma ile birlikte beliren mide – barsak bozukluklarının ortaya çıkması;
*
Bazı ilaçlarla birlikte kullanımı.

Çekilme kanamasının görülmediği ve yukarıdaki durumların belirlenmediği kişilerde gebelik şüphesi çok azdır, böyle bir durumda ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. (Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Yukarıdaki durumların herhangi birinin varlığında çekilme kanaması görülmezse tablet alımına son veriniz ve doğum kontrol hapı kullanımına yeniden başlamadan önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

Desolett Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Desolett’i kullanmayınız:

*
Etinil estradiol – Dezojestrel’e (Etinil estradiol – Dezojestrel Desolett’in etken maddeleridir. ) alerji;
*
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
*
Kalp ve damarlarla ilgili ya da beyin damarlarıyla ilgili bozukluklar, örneğin içinde pıhtı şekillenen bir damarın enflamasyonu (tromboflebit) veya bir damarda oluşan trombüsten kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) olaylarını içeren süreçler ya da özgeçmişte bu durumların varlığı;
*
Ağır hipertansiyon (ağır yüksek tansiyon);
*
Ağır karaciğer bozuklukları ya da özgeçmişte bu durumların varlığı ve karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmemiş olması;
*
Özgeçmişinde gebelik sarılığı ya da steroid kullanımına bağlı sarılık öyküsü varlığı;
*
Rotor Sendromu (Rotor Sendromu: Hafif sarılık, kan bilirubin seviyesinde orta derecede yükselme ve hemoliz ile karakterize; karaciğer bozukluğu olmadan gelişen ailesel kronik hastalık. );
*
Dubin Johnson Sendromu (Dubin Johnson Sendromu: Çocukluk döneminde başlayan kalıtsal ve ailesel sarılık hastalığı. );
*
Dişi cinsiyet hormonlarına (östrojene) bağlı tümör varlığı ya da şüphesi;
*
Rahim iç duvarını örten zarın aşırı gelişmesi;
*
Sebebi teşhis edilmemiş vajinal kanama;
*
Porfirya (Porfirya: Vücutta aşırı porfirin birikmesine bağlı olarak kanda, idrarda ve dışkıda fazla miktarda porfirin bulunmasıyla karakterize kalıtsal metabolik hastalık. );
*
Kandaki yağların toplam miktarının artışı, özellikle kalp – damar hastalıklarına yol açabilecek diğer risk faktörleri varlığında;
*
Özgeçmişinde gebelik sırasında ya da steroid kullanımında şiddetli kaşıntı varlığı; gebelik döneminde görülen ağrılı deri iltihaplanması varlığı;
*
Gebelik döneminde olmak.

Desolett’i kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Desolett’i Kullanabilir Miyim?

Desolett’i gebelik döneminde kullanmayınız.

Desolett’in bileşiminde bulunan etken maddeler anne sütünün özelliklerine etki edebilir, süt miktarını azaltabilirler. Etken maddeler az da olsa anne sütüne geçebilirler. (Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Desolett’i Kullanabilir Miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Desolett’i Nasıl Kullanmalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde kullanınız. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz. (Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

İlacınızı bir miktar su ile birlikte, ağız yoluyla alınız.

Adet kanamasının birinci gününden itibaren ve her gün aynı saatte 21 gün süreyle kesintisiz her gün bir tablet alınız. (Paketten haftanın uygulama gününün karşılığı olan tablet alınır. ) 21 tabletlik paket bitince yeni kutuya, 7 günlük tabletsiz aradan sonra başlayınız. (Doğum kontrol hapları ve farklı saatlerde alınması durumu için lütfen tıklayınız)

Başka tabletten geçiş

Desolett’e başlamadan önce kullanmakta olduğunuz diğer tabletin o döngü için uygulamasını tamamlayınız. İlk Desolett tableti, bir önceki hapın bitimini izleyen birkaç günde ortaya çıkan çekilme kanamasının ilk günü alınız. Bundan sonra Desolett’i yukarıda anlatıldığı gibi alınız.

NOT: Daha önce 28 tabletlik bir doğum kontrol hapı uygulanıyorsa, çekilme kanaması tabletlerin tamamı bitmeden başlar. Bu kanamanın ilk günü Desolett uygulaması başlatılır ve bir önceki preparatın artan hapları artık kullanılmaz.

Kusma halinde

Tablet alımını izleyen 3 – 4 saat içinde kusma olduğu takdirde, tablet alınmasının unutulması ile ilgili önerilere aynen uyunuz. Ancak bu durumda tableti başka bir kutudan alınız ve böylece tablet alım programınızı aksatmayınız.

Desolett’in doğum ya da düşük sonrası kullanımı

Desolett’i doğumdan hemen sonra kullanmak isterseniz ve doktorunuz da başka türlü tavsiyede bulunmazsa, uygulamaya kendiliğinden oluşan ilk adet kanamasının birinci günü başlayınız. Tablet alımına daha erken başlamak isterseniz, ilaç alımının ilk 19 günü boyunca ek doğum kontrolü önlemleri almanız gerekir.

Desolett’in düşük sonrası kullanımına düşüğün hemen ardından başlayınız. Bu durumda hiçbir ek doğum kontrolü önlemine gerek duyulmaz.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden hekiminize Desolett kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir tablet almayı unuttuysanız hatırladığınız an bir tablet yutunuz. 12 saatten daha fazla bir gecikme olmadığı takdirde Desolett’in gebe kalmayı önleyici etkisi devam eder. (Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın) Bununla beraber tablet alımının unutulması 12 saatten fazla bir zamanı aşmışsa, ertesi gün unutulan hapı hatırladığınız an yutunuz. Ayrıca o günün hapını da normal zamanında alınız. Bu durumda gebe kalma riski artacağından hangisinin süresi daha uzunsa ya bir sonraki periyodun başlangıcına kadar, ya da sonraki 14 gün için ilave koruma önlemleri (prezervatif gibi) alınız. (Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama doz aşımı belirtilerindendir.

Desolett Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Desolett’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden bir ya da birkaçını gördüğünüzde Desolett kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da hemen doktorunuzu arayınız:

*
İşitme kaybına neden olan süreğen (kronik) kulak iltihaplanmasının meydana gelmesi ve kötüleşmesi;
*
Kan damarlarında ya da kalp boşluklarında pıhtı oluşumu;
*
Safra kesesinde taş bulunması;
*
Sarılık;
*
Endometriosis’in* ağırlaşması. ( *Endometriosis: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Aşağıda sıralanan daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:

*
Memelerde ağrı, büyüme, salgı;
*
Baş ağrısı, migren, ruh hali değişikliği;
*
Kan basıncında artış;
*
Kontakt lens intoleransı;
*
Düzensiz kanama, vajinal salgılarda değişiklik, bazı vajinal enfeksiyonlar;
*
Sıvı tutulumu, vücut ağırlığının değişmesi. (Doğum kontrol hapları ve kilo ile ilgili merak edilenler)

İlk uygulama ayları süresince, düzensiz lekelenme ya da ara kanamaları görülebilir. Bu durum geçicidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez. Ancak kanama şiddetli ya da uzun süreliyse, hekiminize başvurunuz.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. (Doğum Kontrol Hapları ve tüylenme ile ilgili merak edilenler)

Desolett ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Desolett’in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Desolett’i hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Desolett’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;

*
rifampisin (Rifadin, Rifcap, Rifex);
*
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
*
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];
*
primidon (Mysoline);
* bazı antibiyotikler ve özellikle penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur);flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin); vb. ];
*
griseofulvin Gefulvin Forte.

Desolett ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Desolett’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Desolett’i oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

DESOLETT Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! DESOLETT Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; DESOLETT Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve DESOLETT Tablet 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.Merhaba,

Doğum kontrol hapı kullanımının ilk aylarında düzensiz kanamalar, lekelenmeler görülebilir. Bu nedenle herhangi bir düzensiz kanamanın, lekelenmenin değerlendirilmesi yaklaşık 3 adet döngüsünü içeren adaptasyon süresinden sonra anlamlıdır. Şu an siz de ilacın bir yan etkisi olarak bu sızıntı ve lekelenmeleri yaşadığınız için endişelemenizi gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Desolett vücutta su tutulumuna sebep olabilir. Eğer vücudunuzdaki ödem çok aşırıysa ve sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza danışarak doğum kontrol hapınızı değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder